Wyspy Jońskie w Grecji z doskonałym klimatem, głębokim i ciepłym morzem, górami i zielenią, dziedzictwem kulturowym i żywym nastrojem mieszkańców, są idealnym miejscem na wakacje i relaks. Czarter jachtu to dobry pomysł by dotrzeć do miejsc które z lądu są często niedostępne.
Przedstawiamy miejsca i zabytki, które warto odwiedzić w archipelagu Wysp Jońskich:
Kościół Dionizosa jest istotnym miejscem na wyspie, ponieważ jest on poświęcony świętemu Dionizosowi, patronowi wyspy. Jest największą budowlą na Zakhyntos i został zbudowany w 1708 roku w stylu weneckim. Najważniejszym i najbardziej imponującym elementem kościoła jest dzwonnica. Wnętrze świątyni jest pełne niezwykłych fresków i pięknych lamp.
Słynna plaża wraz z wrakiem statku, została wizytówką nie tylko wyspy Zaknynthos ale również całej Grecji.Woda w zatoce ma niesamowity turkusowy odcień, jest czysta i absolutnie przezroczysta. Swój niebywały kolor zawdzięcza wapiennemu dnu. Plaża usytuowana w wąskiej zatoce jest otoczona z trzech stron wysokimi na kilkaset metrów skałami. Zatoka Wraku to miejsce, które naprawdę obowiązkowo wypada odwiedzić podczas rejsu w Grecji.
Gardiki są to ruiny bizantyjskiego zamku w Gardiki. Znajdują się na zachodnim wybrzeżu, niedaleko miejscowości Messonghi. W miesiącach letnich odbywają się tam różne imprezy, a głównie koncerty.
Jest to najbardziej prestiżowy i niezwykły średniowieczny budynek. Został zbudowany w 1300 roku przez francuskiego władcę Ioannisa Orsiniego, ku czci dla jego małżeństwa z córką despoty Epiru, Nikiforosa I. Zamek przybiera model warownej sztuki, który w tym czasie chronił stolicę wyspy przed atakami piratów i innych wrogów Lefkady.
Lefkada, choć niewielkich rozmiarów, posiada bardzo ciekawą kolekcję artefaktów z epoki kamiennej do późnej starożytności, z wykopalisk na wyspie.W muzeum znajdują się zbiory z epoki paleolitu i czasów rzymskich. Przedmioty z prywatnego i publicznego życia mieszkańców wyspy. Wystawa składa się z różnych jednostek tematycznych: produkcja, konsumpcja i rzeczy codziennego użytku. Istnieją również eksponaty tekstylne, na których znajdują się informacje o zwyczajach epoki tamtejszej społeczności.
Itaka, dom Odyseusza, która została opisana, jako symbol tęsknoty, uważana za jedną z najbardziej znanych wysp Grecji. Wyspa, która rozprzestrzenia swoją reputację na krańce świata dzięki przygodom Odyseusza opisanej w „Oddysei” Homera.
Znajduje się nad zatoką. Znaleziska badań archeologicznych wskazują, że jaskinia była miejscem kultu Nimf. Jaskinia ma dwa wejścia. Według Homera jedno było dla śmiertelników, a drugie dla nieśmiertelnych. Jedno znajduje się u podnóża wzgórza, blisko plaży i dość trudno jest się do niego zbliżyć. Drugie znajduje się przy głównej drodze. Wnętrze jaskini obfituje pięknem stalaktytów.
Góruje ponad centralną wysokością wyspy na 600 m n.p.m. Jego położenie daje niesamowity widok na wyspę. Ta fantastyczna dzwonnica została zniszczona przez trzęsienia ziemi z 1953 roku, ale wkrótce została odbudowana. Miejscowi wierzą, że ikona Matki Boskiej w klasztorze została namalowana przez Św. Łukasza. Święto Panagia Kathariotissa przypada 8 września. W dzień święta odbywa się tradycyjna uczta na dziedzińcu.
Jest jedną z najpiękniejszych wiosek na Itace. Położona na zboczu wzgórza, słynie z pięknej architektury, świetnych tawern i ładnej plaży.
Przez cały sezon letni na Itace odbywają się festiwale oraz uroczystości religijne, gdzie każde z miasteczek świętuje wraz z muzyką na żywo, tańcem i dobrym jedzeniem.
17 lipca – wieś Exoghi obchodzi święto św. Marina
20 lipca – w Kioni święto św. Ilias
5 i 6 sierpnia – największy festiwal na wyspie, w miejscowości Stavros
14 sierpnia – Festiwal w górskiej Anogi
15 sierpnia – najbardziej religijny ze wszystkich, festiwal obchodzony w Platrithias
8 września – pielgrzymka do klasztoru Kathara
Największa grecka wyspa należąca do Wysp Jońskich.Liczne trzęsienia ziemi wraz z największym z 1953 roku zniszczyły zabytki świadczące o bogatej historię. Wyspa nie zawsze należała do Grecji. Władali nią również Rzymianie, Normanowie, Turcy, Wenecjanie i Włosi . To co pozostało to:
Wybudowany wczasach bizantyjskich .Wielokrotnie przebudowywany jest świadectwem burzliwej historii wyspy
Ruiny zamku znajdują się tuż obok malowniczej wioski rybackiej w północnej części Kefaloni. Jest on prawdziwym przykładem weneckich fortyfikacji. Ochrona stromych skał półwyspu skłoniła Wenecjan do zbudowania imponującej fortecy.
Jedna z dwóch wyjątkowych jaskiń, które znajdują na Kefalonii. Położona jest 2 km od miasta Sami. Otoczona jest lasem, a w środku jaskini znajduje się jezioro po którym możemy zrobić krótki rejs z przewodnikiem. W jaskini znajdują się 20 000-letnie stalaktyty, które zdobią jej wnętrze. Naturalne wejście do jaskini jest pionowe i zostało utworzone przez upadek górnej części sklepienia. Istnieje również sztuczne wejście schodami, które pozwala odwiedzić jaskinię.
Jest drugą słynną jaskinią znajdującą się na wyspie, którą zdecydowanie powinieneś zobaczyć podczas swojej wizyty na Kefalonii.Jaskinia Drogarati, na południowy zachód od Sami, w drodze do wioski Haliotata, od początku zachwyca odwiedzających. Tuż przy wejściu liczne stalagmity i stalaktyty . Bajkową atmosferę tworzy niebywałe oświetlenie jaskini Drogarati.
Znajduje się w centrum miasta, jest jedną z najbardziej urokliwych, imponujących otwartych przestrzeni miejskich w regionie śródziemnomorskim. Została zaprojektowany przez Wenecjan w celach obronnych w XVII.
Jest to najbardziej znany deptak na Korfu, gdzie gromadzą się miejscowi i odwiedzający. Liston został zbudowany w XIX wieku i znajduje się na zachodnim skraju Spianady, wielkiego placu miasta.
Nowa Forteca Korfu, ze swoimi podziemnymi galeriami, sklepionymi przejściami i imponującymi bastionami, oferuje najlepszy widok na Stare Miasto. Stoi ona na wzgórzu św. Marka, nad starym portem. Budowę rozpoczęto w 1576 roku, pracowało przy niej dziennie 10-15 tysięcy pracowników i korzystano z materiałów pochodzących z około 2000 domów i kościołów na Korfu.
Stara Forteca Korfu została zbudowana w VI wieku leży na skraju Spianady, otoczona fosą, wyróżnia się na obrzeżach miasta, przez co sprawia wrażenie wyspy, będąc jednym z najbardziej przyciągających miejsc na Korfu.
Achillion jest imponującą perełką Korfu. Pałac powstał w południowo-zachodniej części wyspy. Należał do cesarzowej Austro-Węgier Elżbiety, znanej jako cesarzowa Sissi. Znajduje się w miejscowości Gastouri, zaledwie dziesięć kilometrów na południe od miasta Korfu. Pałac zaaranżowano z ogromnym przepychem, który nawiązuje do mitologii greckiej z której to cesarzowa czerpała inspiracje. Zwiedzanie pomieszczeń pałacowych, pełnych wspaniałych dzieł sztuki jest doświadczeniem, które zostawi zwiedzających na długi czas pod wrażeniem. Budynek został ukończony w 1890 roku i jest poświęcony pół-bogowi Achillesowi.
Zielona posiadłość Mon Repos, znajduje się bardzo blisko miasta Korfu i obejmuje imponujący pałac z niezliczonymi widokami na morze. Pałac Mon Repos został zbudowany 1831 roku i do 1967 roku pozostał w greckiej rodzinie królewskiej, która używała go jako letniego pałacu. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum Paleopolis, starożytnego miasta Korfu.
Stara Perithia to zrujnowana, kamienna, wenecka wioska na północy Korfu, której 130 domów które są arcydziełami architektury przyciągającymi rzesze turystów. Znajduje się w odległości ośmiu kilometrów od Kassiopi i pięćdziesiąt od miasta Korfu, zbudowana w sercu góry Pantokratoras, największej góry wyspy.
Znajdują się na północy Korfu są bardzo popularnym celem żeglarzy, którzy podczas rejsu okrążają te ścieżki pełne pięknych krajobrazów.