Zakynthos

Jest ona trzecia, co do wielkości wyspą (powierzchnia wyspy 406 km2), również uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp archipelagu wysp jońskich.

Zakynthos fascynuje urokliwą malowniczością, dziewiczością zielonych krajobrazów oraz przepięknych plaż u stóp śnieżnobiałych klifów.

Wyspa ma dwie twarze, jedna to mekka turystów z kawiarniami, pubami oraz głośnymi i zatłoczonymi plażami, druga cicha, spokojna i praktykująca tradycje.

 

Do miejsc wartych odwiedzenia na wyspie jest Zatoka Wraku jest ona najpopularniejszą zatoką w Zakynthos i jedną z najczęściej fotografowanych przez zwiedzających w całej Grecji.

 

Inne znane plaże na Zakynthos to Navajo, Smuggler, Tsilivi, Argassi i Alykanas

 

Wyspa zachwyca pięknem zróżnicowanego krajobrazu, bujną roślinnością, architekturą oraz gościnnością mieszkańców. Jest miejscem, gdzie naturalne piękno przeplata się z dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym.

 

Cała wyspa Zakynthos jest piękna i warta obejrzenia w czasie rejsu.

 

 

Kefalonia

W czasie rejsu zdecydowanie polecamy odwiedzenie Kafalonii największej i najbardziej górzystej z Wysp Jońskich, – najwyższy szczyt Mega Soros w paśmie Ainos osiąga 1628 m n.p.m (zwany Górą Ainos), który jest zarazem najwyższym szczytem na całych Wyspach Jońskich.

 

Ukształtowanie terenu wyspy uwarunkowało zarówno osadnictwo jak i uprawy, które znajdują się na nielicznych równinach i obrzeżach wyspy, głównie południowo- wschodniej części wyspy. Uprawia się tu oliwki, figi, winorośl i wciąż praktykuje się tradycyjne rybołówstwo. Plaże takie Porto Katsiki , Petani , Amos , zaliczają sie  najpiękniejszych na Wyspach Jońskich.

 

Miejscowe, słynne białe wino Robola, produkowane z bardzo ciekawego lokalnego, szczepu, sprowadzonego przez Wenecjan ma wielu miłośników. Warto również spróbować lokalnego słodkiego muskatu Muskat de Cephalonia, amatorzy degustacji powinni odwiedzić powstałą w 1996 roku wytwórnie Divino Winery.

 

Na wyspie znajduję się Jaskinia Dogarati, składa się z 40-metrowego korytarza prowadzącego do głównej jej części, w której panują niesamowite warunki akustyczne. To w niej swój koncert mieli Maria Callas i Luciano Pavarotti. Całość robi niesamowite wrażenie, szczególnie, kiedy wchodzimy tam z pełnego greckiego słońca, a w środku panuje przyjemny chłód.

 

Ciekawostki:

-Nazwa wyspy pochodzi od imienia bohatera wielu mitów, Kafalosa. W tekstach Homera wyspa jest pod nazwą Sami, która dziś jest nazwą dużego miasta na wyspie.

 

-Kefalonia leży na styku płyt tektonicznych, gdzie każdego roku odnotowuję się dziesiątki wstrząsów.Ostatnie duże trzęsienie ziemi w tej części Grecji zanotowano w 1953 roku

 

 

 

 Levkas

Zwana również „białą wyspą” na Morzu Jońskim, nazwę zawdzięcza wyniosłym białym klifom, tworzących jej wschodnie wybrzeże.  Wyspa o powierzchni 305 m2, jest czwartą, co do wielkości wyspą wśród wysp jońskich (po Kafalonii, Korfu i Zakintos). Większość jej obszarów jest zalesiona oraz górzysta (najwyższym szczytem jest Stavrota – 1182 m n.p.m.).

 

Levkas liczy ok. 23 tyś. mieszkańców, mimo rozwijającej się turystyki nie porzucili oni tradycyjnych zajęć takich jak rybołówstwo, produkcja soli z wód morskich, uprawy cytrusów, winorośli oraz oliwek.

Na wyspie od lat 50-tych XX wieku w sierpniu odbywa się coroczny, jeden z najstarszych na świecie międzynarodowych festiwali folklorystycznych.

 

Stolica wyspy z pełną jachtów mariną posiada główny deptak- loannou Mela, jest on pełny kolorowych arkad i bardzo wąskich uliczek z tawernami i sklepami. Świetnym pomysłem jest wybranie się stamtąd na spacer po sąsiednich ruinach zamku Agia Mavra wybudowanego w 1300 r..

 

Bezpieczne kotwicowisko oferuje zatoka Vlicho. Obok miesci sie duży port jachtowy w Nidri , która jest zarazem największą miejscowością wypoczynkową oferującą liczne atrakcje i zabawy do białego rana. Jeżeli chcemy odwiedzić słynne plaże Egreni i Porto Katsiki położone po zachodniej stronie wyspy warto wybrać dzień gdy nie ma zbyt silnego zachodniego wiatru.

 

 

Meganisi

Jeżeli w czasie rejsu chcecie zanocować na kotwicy w zatoce polecamy właśnie Meganisi. Liczne dzikie zatoki zapewniają ochronę przed wiatrem. W kilku zatokach działają tawerny gdzie można zakosztować greckiej kuchni z dala od tłumu turystów. Warty polecenia spokojny port Vathi oraz dzikie żwirowe plaże Linonari oraz Korakofolia.

Od strony pd-zach.wyspy  dostępna ciekawa podwodna jaskinia Papanikolis.

Kalamos  i  Kastos

Dwie sąsiadujące ze sobą wyspy leżące na uboczu typowej trasy czarteru od Zakinthos do Lefkady. Oferują dzikie plaże i knajpki zaopatrywane przez miejscowych rybaków. Trudno znaleźć w Grecji miejsce gdzie dociera tak mało turystów jak właśnie tutaj

Itaka

Jest jedną z najmniejszych z siedmiu głównych wysp jońskich, lecz jej wielkość nie umniejsza jej sławie.

 

Stąd Odyseusz wyruszył najpierw na dziesięcioletnią wojnę trojańską, a następnie w powrotna podróż do domu, co zajęło mu 10 lat.

Na Itace czekała na niego żona Penelopa, która stała się symbolem wierności małżeńskiej. Odyseusz powrócił w końcu na Itakę, a historie opisał Homer w Odysei.

 

Wyspa leży równolegle do wschodniego wybrzeża Kefalonii. Wody pomiędzy nimi nazwane są Cieśniną Itacką. Wyspa ma długość 23 km, a w najszerszym miejscu ma 6 km. Składa się ona z dwóch części o jednakowej wielkości, połączonych przesmykiem Aetos (o szerokości 600 metrów). Obie części otaczają Zatokę Aetos, której południowe odgałęzienie nazywane jest Portem Vathy – od nazwy stolicy i największej osady na wyspie.

 

Mieszkańcy Itaki zajmują się pasterstwem, rolnictwem oraz uprawą oliwek i winorośli. Wyspa jest dość sucha, mimo to jest zielona dzięki roślinom niewymagających dużej ilości wody (makia, cyprysy, rośliny wrzosowe i inne odporne na deficyt wody).

 

Będąc w Itace warto posmakować wina z wioski Perahori oddalonej o 3 km od Vathi i w tej też wiosce odbywa się, co roku bardzo hucznie obchodzony festiwal wina. Typowym specjalnością pochodzenia Itaki jest savoro- smażona i marynowana ryba oraz rovanni- potrawa z ryżu na słodko.

 

 

 

Korfu

Jest to druga, co do wielkości wyspa Morza Jońskiego, jest ona stolicą całego archipelagu. Nie polecamy planować odwiedzenia Korfu w czasie tygodniowego czarteru. Z Prevezy trzeba liczyć ok 12 godzin żeglugi więc licząc rejs w obie strony taka podróż może być kłopotliwa. Co innego w przypadku czarteru 2 tygodniowego szczególnie gdy planujemy jednoczesne odwiedzenie bliskiej już Albanii

Grecy zamiast Korfu używają nazwy Kerkira, która pochodzi od imienia nimfy, którą to uwiódł zakochany w niej Posejdon.

 

Korfu jest górzystą i zieloną wyspą, która przez nie jednych podróżników uznawana jest za najpiękniejszą na Morzu Jońskim. Północna część wyspy jest górzysta z pięknymi klifowymi brzegami i turkusową wodą w zatokach. Można tu znaleźć ok. 50 gatunków orchidei, co może być dodatkowym atutem dla miłośników przyrody.

 

Korfu słynie z wyśmienitej oliwy z oliwek oraz likieru kumquat (małe mandarynki o cierpkim smaku)

 

Będąc na wyspie warto zobaczyć:

– Miasto Korfu- stolica wyspy z XIX-wieczną starówką, licznymi muzeami i 37 kościołami,

– Sidari- jedno z najstarszych siedlisk położone na północnym wybrzeżu,

– Pelokastrisa- miejscowość letniskowa na północno-zachodnim wybrzeżu, gdzie morze styka się z jasnymi klifami,

– Zamek Garbiki- zabudowany w XII w. przez Michała Angelosa Komininosa, bizantyjskiego władcę Epiru.

 

Miasto Korfu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Europy, warto, więc zwiedzić, choć cześć zabytków będąc na rejsie.

 

Paksos

Wyspa Paksos jest najmniejszą z siedmiu Wysp Jońskich i jest naturalnym przystankiem w rejsie z Prevezy na Korfu Zajmuje powierzchnię 19 km², leży 7 mil na południe od wyspy Korfu. Zachodnie wybrzeże jest zdominowane przez białe klify, w którym morze wyżłobiło wiele błękitnych jaskiń, zwanych Blue Caves.

 

Większość górzystego terenu Paksos porastają gaje oliwne, a produkowane na wyspie oliwy uznawane są za jedne z najlepszych w całej Grecji, co potwierdzają międzynarodowe wyróżnienia.

 

Największą miejscowością i portem, do którego zawijają wszystkie jachty czarterowe, promy czy statki jest Gaios. W mieście jest mnóstwo tawern, sklepów i butików, ale nie brakuje urokliwych wąskich ulic oraz urokliwym kamienic z weneckimi balkonami. W zatoczce znajdują się dwie wysepki – Agios Nikolaos, na której znajduje się wenecki zamek i Panagia, gdzie położony jest klasztor.

 

 

Antypaksos

Wyspa leży tylko 1 milę na południe od wyspy Paksos. Wyspa nie posiada własnego portu jednakże można spędzić tam noc na jachcie w zatoce. Zamieszkuję ją zaledwie 40 mieszkańców.

 

Antypaksos jest niesamowita ze względu na niebywale turkusową wodą. Na wyspie praktycznie nie ma infrastruktury turystycznej. Jedynie w sezonie turystycznym otwieranych jest kilka tawern. Na wyspę można się dostać taksówkami wodnymi lub wybrać się na przejażdżkę łodzią ze szklanym dnem. Wiele osób przpływa na wyspę zażyć kąpieli słonecznych na jednej z miejscowych plaż, z których dwie największe to Vríka i Vatoúmi.